Abicatz Zamphyr CON Wallhala


Idź do treści

History

Chausie jest hybrydem kota domowego i dziko żyjącego kota błotnego Felis chaus- niezwykle inteligentnym, bardzo (po psiemu) przywiązanym do człowieka, bardzo oddanym i lojalnym. Ze względu na cechy budowy anatomicznej (muskularność, zwartość ciała, przystosowanie do wysokich skoków) i temperament, wymaga dużo zabawy i towarzystwa, znakomicie czuje się w obecności innych kotów, uwielbia zabawki. Należy pamiętać, że korzenie tej rasy związane są z potrzebą wyhodowania silnego kota do polowań, znakomicie biegającego i skaczącego.

Pierwsze hybrydy współczesne powstały w końcu lat 60-tych.Na początku drogi hodowlanej używano różnych ras kotów do stworzenia chausie, obecnie dopuszczalne są krzyżówki jedynie z kotami abisyńskimi i domowymi krótkowłosymi. TICA zarejestrowało nową rasę w 1995 r. Od maja 2003 chausie znalazł się w grupie ANB ocenianej w trakcie wystaw TICA.

Chausie występuje w trzech odmianach barwnych: czarnej (solid black), brązowej (brown ticked tabby), srebrnej (silver tipped- nowy gen). Głowa kota jest średniej wielkości i długości, z wysokimi kośćmi policzkowymi i pełnymi policzkami. Oczy- owalne, średniej wielkości, najbardziej pożądany kolor to złocisty lub żółty, dopuszczalne orzechowe do zielonkawych (zielone są cechą dyskwalifikującą), z jasną obwódką; uszy długie i szerokie, wysoko osadzone, zaokrąglone.

Szyja muskularna, średniej długości i szerokości, klatka piersiowa głęboka.


Ciało bardzo zwarte, silne i atletyczne, z wydłużonymi kończynami (tylne nieco dłuższe od przednich), stopy małe, kościec średniej grubości.


Ogon długi (najlepiej- 3 długości ciała).


Sierść gęsta, krótka i przylegająca, podszerstek delikatny, a włosy okrywowe twarde. Charakterystyczny mysi kolor włosa z podstawą od piaskowo-szarej po pomarańczowo-żółtą. Znaczenia tabby na pysku i ogonie. Brzuch jaśniejszy, może być znaczony- np. cętkowany.


Kot musi przywodzić na myśl dzikiego łowcę, muskularnego, ale szczupłego i o niezwykłej „dzikiej” elegancji i gracji ruchów oraz skoków.


Samce są proporcjonalnie większe od samic. Na wystawach może zachowywać się nieufnie, popłakiwać, ale niedopuszczalne jest by kąsał.


Home Page | History | Photo-video | Contact | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego